2016-2017 8th Grade Honors

Nolan Abbott
Outstanding Achievement In:    Algebra, U.S. History, Language Arts, Physical Education
All A’s at Least One Card Marking
Honor Roll All Three Years 

Hayder Al Anbari                            
Outstanding Achievement In:    ESL Math, ESL Science, Physical Education
All A’s at Least One Card Marking

Maryna Al Tamo                                              
Outstanding Achievement In:    ESL Math, ESL Science, Art
All A’s at Least One Card Marking 

Samuel Allar                                                     
Outstanding Achievement In:    Art, Tech Ed

Melad Amanoel                                                              
Outstanding Achievement In:    Earth Science, Language Arts, Algebra, U.S. History
All A’s at Least One Card Marking
Honor Roll All Three Years 

Lana Andrews                                  
Outstanding Achievement In:    AARI, Earth Science

Nathaniel  Barnes                                                           
Outstanding Achievement In:    U.S. History 

Khalil Bell                                                          
Outstanding Achievement In:    AARI, Math Lab

Emily Birkenshaw                                           
Outstanding Achievement In:    Tech Ed 

Evy Bisbikis                                                                       
Outstanding Achievement In:  Earth Science, Language Arts, Algebra, U.S. History, Publishing, Spanish II
All A’s at Least One Card Marking
Honor Roll All Three Years,
All A’s Entire Three Years

Emma Bommarito                                          
Outstanding Achievement In:    Language Arts, Pre-Algebra, Spanish II, Physical Education
All A’s at Least One Card Marking
Honor Roll All Three Years

Mariam Boutros                                              
Outstanding Achievement In:    Publishing, Language Arts, Pre-Algebra

Madeline Brown                                                             
Outstanding Achievement In:    Earth Science, Language Arts, Algebra, U.S. History
All A’s at Least One Card Marking
Honor Roll All Three Years
All A’s Entire Three Years

Mikaela Bryant                                                
Outstanding Achievement In:    Language Arts

Mackenzie Burke                                                            
Outstanding Achievement In:    Language Arts, Earth Science, U.S. History
All A’s at Least Once Card Marking
Honor Roll All Three Years

Brendan Cefai                                  
Outstanding Achievement In:    Tech Ed, Earth Science
Honor Roll All Three Years
Perfect Attendance All Year

Dylan Chargo                                                                    
Outstanding Achievement In:    Earth Science, Language Arts, Algebra, U.S. History, Physical Education, All A’s at Least One Card Marking
Honor Roll All Three Years
All A’s Entire Three Years

Felicity Clair                                                      
Outstanding Achievement In:    Earth Science, Language Arts, Spanish II
All A’s at Least One Card Marking
Honor Roll All Three Years

Catherine Coldren                                                         
Outstanding Achievement In:    Earth Science, Language Arts, U.S. History, Spanish II
All A’s at Least One Card Marking
Honor Roll All Three Years

Robert  Cole
Outstanding Achievement In:    Earth Science, Algebra, Physical Education, U.S. History
All A’s at Least One Card Marking
Honor Roll All Three Years

William Collins II 
Outstanding Achievement In:    Earth Science, Language Arts, Algebra, U.S. History, Tech Ed
All A’s at Least One Card Marking
Honor Roll All Three Years
All A’s Entire Three Years

Micah Cooper                                                  
Outstanding Achievement In:    U.S. History

Peter Dakha                                                                    
Outstanding Achievement In:    ESL Science

Alexandru Daraban                                        
Outstanding Achievement In:    Earth Science, Language Arts, Pre-Algebra, U.S. History
All A’s at Least One Card Marking
Honor Roll All Three Years

Tyler Deagen                                                    
Outstanding Achievement In:    Earth Science, Language Arts, Pre-Algebra, U.S. History, Publishing
All A’s at Least One Card Marking
Honor Roll All Three Years

Ryder Diekman                                
Outstanding Achievement In:    Spanish II, Earth Science, Language Arts, Algebra, U.S. History
All A’s at Least One Card Marking
Honor Roll All Three Years
All A’s Entire Three Years

Haley Doom                                                      
Outstanding Achievement In:    Art, Earth Science,
Honor Roll All Three Years

Quinnton Duff                                                
Outstanding Achievement In:    Science, Language Arts, Social Studies, Art

Lexi Durham                                                     
Outstanding Achievement In:    Physical Education

Autumn Edwards                                            
Outstanding Achievement In:    Earth Science, Language Arts, U.S. History, Art
All A’s at Least One Card Marking
Honor Roll All Three Years

Rhianna El-Orra                                                               
Outstanding Achievement In:    Art

Seth Ernest                                                                        
Outstanding Achievement In:    Physical Education

Amro Fareed                                                                    
Outstanding Achievement In:    Earth Science, U.S. History, Tech Ed,
Honor Roll All Three Years
Perfect Attendance all Year
Perfect Attendance All Three Years

Brendan Fulton                                                               
Outstanding Achievement In:    Tech Ed
Honor Roll All Three Years

Marisa Garland
Outstanding Achievement In:    Art

Maria Giannoulas 
Outstanding Achievement In:    AARI

Connor Griffin
Outstanding Achievement In:    Tech Ed, U.S. History

Alexis Grzesikowski
Outstanding Achievement In:    Earth Science, Language Arts, Algebra, U.S. History, Spanish II
All A’s at Least One Card Marking
Honor Roll All Three Years
Perfect Attendance all Year

Nicholas Guzynski                                          
Outstanding Achievement In:    Publishing

Mariam Habring                                              
Outstanding Achievement In:    Language Arts, Tech Ed
All A’s at Least One Card Marking
Honor Roll All Three Years

Cheyanne Hale                                                
Outstanding Achievement In:    Physical Education

Elizabeth Hamel                                                             
Outstanding Achievement In:    Pre-Algebra

Kyle Haywood                                 
Outstanding Achievement In:    AARI

JoAnn Henry                                                      
Outstanding Achievement In:    Band, Earth Science, Language Arts, U.S. History
All A’s at Least One Card Marking
Honor Roll All Three Years

Sofia Heuerman                                                              
Outstanding Achievement In:    Language Arts
Honor Roll All Three Years

Jennifer Ho                                                       
Outstanding Achievement In:    Language Arts, Earth Science, U.S. History
All A’s at Least One Card Marking
Honor Roll All Three Years

Hayden Howell                                                                               
Outstanding Achievement In:    Physical Education

Atiya Islam                                                    
Outstanding Achievement In:    Art
All A’s at Least One Card Marking
Honor Roll All Three Years

Nicole   Issa
Outstanding Achievement In:    Language Arts, U.S. History, Tech Ed
All A’s at Least One Card Marking
Honor Roll All Three Years               

Brianna James                                                                
Outstanding Achievement In:    Earth Science, Pre-Algebra, Language Arts, U.S. History
All A’s at Least One Card Marking
Honor Roll All Three Years
Perfect Attendance All Year

Randa Jerjies                                                    
Outstanding Achievement In:    Art

Benjamin Johnson                                         
Outstanding Achievement In:    U.S. History, Publishing

Dawson Jones                                                  
Outstanding Achievement In:    Tech Ed, Art

Saif Kandelchy                                                 
Outstanding Achievement In:    Language Arts

Emily Kepler                                                                     
Outstanding Achievement In:    AARI, Earth Science

Paige Lang                                                                         
Outstanding Achievement In:    AARI

Colin Leaym                                                      
Outstanding Achievement In:    Physical Education
Honor Roll All Three Years

Kayla Maciag                                                                    
Outstanding Achievement In:    Language Arts

Jake Malak                                                                        
Outstanding Achievement In:    AARI

Jaime McArthur                                              
Outstanding Achievement In:    Earth Science, Language Arts, Algebra, U.S. History
All A’s at Least One Card Marking
Honor Roll All Three Years

Joseph  McNab                                                
Outstanding Achievement In:    Physical Education, Earth Science, Language Arts, Pre-Algebra, U.S. History
All A’s at Least One Card Marking
Honor Roll All Three Years

Courtney McPhail                                          
Outstanding Achievement In:    Band, Earth Science, Language Arts, Algebra, U.S. History
All A’s at Least One Card Marking
Honor Roll All Three Years
All A’s Entire Three Years

Sage Messerschmidt                                     
Outstanding Achievement In:    Publishing, Spanish I, Language Arts, U.S. History
All A’s at Least One Card Marking
Honor Roll All Three Years

Jordan Middleton                                                          
Outstanding Achievement In:    Earth Science, Language Arts, U.S. History
All A’s at Least One Card Marking
Honor Roll All Three Years 

Altena  Minas                                                  
Outstanding Achievement In:    Language Arts

Dylan Mordarski                                             
Outstanding Achievement In:    AARI                                               

Scott Musket                                                                    
Outstanding Achievement In:    Band, Earth Science, Language Arts, Algebra, U.S. History
All A’s at Least One Card Marking
Honor Roll All Three Years

Mikayla Olivarez                                             
Outstanding Achievement In:    Art

Bradley Oltersdorf                                         
Outstanding Achievement In:    Language Arts
All A’s at Least One Card Marking, Honor Roll All Three Years

Ruth Pantea                                                      
Outstanding Achievement In:    Earth Science, Language Arts, Pre-Algebra, U.S. History, Spanish II
All A’s at Least One Card Marking
Honor Roll All Three Years

Kelsey  Potter                                                  
Outstanding Achievement In:    Tech Ed

Tabia Promee                                                                   
Outstanding Achievement In:    Earth Science, Language Arts, Algebra, U.S. History
All A’s at Least One Card Marking
Honor Roll All Three Years
All A’s Entire Three Years

Emma   Renaud                                                               
Outstanding Achievement In:    Spanish I, Language Arts
All A’s at Least One Card Marking
 
Jimmy   Richardson                                        
Outstanding Achievement In:    Art

Alexander Ross                                                               
Outstanding Achievement In:    Earth Science, Language Arts
Honor Roll All Three Years

Joshua  Ross                                                      
Outstanding Achievement In:    Physical Education

Hunter Rupert-Bass                                      
Outstanding Achievement In:    Language Arts, U.S. History, Band

Anas Sameer                                                                    
Outstanding Achievement In:    Language Arts, Pre-Algebra, AARI
Honor Roll All Three Years

Laiven   Seeba                                                  
Outstanding Achievement In:    Physical Education

Connor Selimi                                                                  
Outstanding Achievement In:    Physical Education

Sandra  Shenouda                                          
Outstanding Achievement In:    Tech Ed, ESL Science

Nydia    Shumate                                             
Outstanding Achievement In:    Publishing, Earth Science, Pre-Algebra

Mina Siba                                                                           
Outstanding Achievement In:    Language Arts, Pre-Algebra,
All A’s at Least One Card Marking
Honor Roll All Three Years

Ryan W.Smith                                                  
Outstanding Achievement In:    AARI

Sean Spanke                                                                     
Outstanding Achievement In:    Band, Tech Ed, Earth Science, Language Arts, Algebra, U.S. History
All A’s at Least One Card Marking
Honor Roll All Three Years
All A’s Entire Three Years

Julian    Stovall                                                 
Outstanding Achievement In:    Physical Education

Kaitlyn  Stowe                                                  
Outstanding Achievement In:    Earth Science, Language Arts, U.S. History
All A’s at Least One Card Marking
Honor Roll All Three Years                              

Savannah Szewczul                                        
Outstanding Achievement In:    Earth Science, Language Arts, U.S. History
All A’s at Least One Card Marking
Honor Roll All Three Years

Katelyn Tagai                                                    
Outstanding Achievement In:    Art, Earth Science, Language Arts, Pre-Algebra, U.S. History
All A’s at Least One Card Marking
Honor Roll All Three Years
All A’s Entire Three Years

Cohen Taylor                                                                    
Outstanding Achievement In:    Physical Education

Kaitlyn  Tessier                                                
Outstanding Achievement In:    Earth Science, Language Arts,  Tech Ed, Pre-Algebra, U.S. History
All A’s at Least One Card Marking
Honor Roll All Three Years
All A’s Entire Three Years

Kylie Tessier                                                                     
Outstanding Achievement In:    Band, Earth Science, Language Arts, Algebra, U.S. History
All A’s at Least One Card Marking
Honor Roll All Three Years
All A’s Entire Three Years

Mariam Thniethel                                          
Outstanding Achievement In:    Art

Jayden  Titus                                                     
Outstanding Achievement In:    Pre-Algebra
Honor Roll All Three Years

Hieu-Lyna  Truong                                                          
Outstanding Achievement In:    Earth Science, Language Arts, Pre-Algebra, U.S. History
All A’s at Least One Card Marking
Honor Roll All Three Years

Heith Vaughn II                                               
Outstanding Achievement In:    AARI 

Kristy  Vu                                                                            
Outstanding Achievement In:    Earth Science, Language Arts, Spanish II, Algebra, U.S. History
All A’s at Least One Card Marking
Honor Roll All Three Years

Ava Wark                                                                           
Outstanding Achievement In:    Earth Science, Language Arts, Pre-Algebra, U.S. History
All A’s at Least One Card Marking
Honor Roll All Three Years, All A’s Entire Three Years

Max Werner                                                                     
Outstanding Achievement In:    Earth Science, Language Arts, U.S. History
All A’s at Least One Card Marking
Honor Roll All Three Years

Kayden Whitman                                           
Outstanding Achievement In:    Physical Education

Jordan Wickham                                                             
Outstanding Achievement In:    Band, Earth Science, Language Arts, Algebra, U.S. History, Spanish II
All A’s at Least One Card Marking
Honor Roll All Three Years

Sarah Xhelilaj                                                                   
Outstanding Achievement In:    Earth Science, Language Arts, Physical Education, Spanish II, Pre-Algebra, U.S. History
All A’s at Least One Card Marking
Honor Roll All Three Years

Benyamain Yacoob                                                        
Outstanding Achievement In:    Spanish II, Earth Science, Language Arts, Algebra, U.S. History
All A’s at Least One Card Marking
Honor Roll All Three Years

Norman Yacoob                                                              
Outstanding Achievement In:    Spanish II, Earth Science,  Language Arts, Algebra, U.S. History
All A’s at Least One Card Marking
Honor Roll All Three Years 

Yifeng   Yu                                                          
Outstanding Achievement In:    ESL Math

Nicholas  Yurich                                                              
Outstanding Achievement In:    Physical Education, Band